پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 22 February , 2024 ساعت ×
 
بازار سکه و ارز در روزی که گذشت
۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۳
شناسه : 3480
4
درهم ؛ قطب‌نمای دلار افزایش۱۳۰ هزار تومانی قیمت سکه
ارسال توسط : منبع : گروه گردآوری خبر ؛ پایگاه اطلاع رسانی اخبار طلا
پ
پ

قیمت جهانی طلا

بازار سکه و ارز در روزی که گذشت

با توجه به اینکه قیمت سکه متاثر از قیمت اونس طلا و دلار است، با وجود درجا زدن قیمت اونس طلا به نسبت دوشنبه ، به دلیل صعودی بودن نرخ دلار، قیمت سکه افزایشی شده است.

روند قیمتی دلار پس از دو روز کاهش، مجددا به مدار صعودی بازگشت و براساس آخرین قیمت معامله نقدی انجام شده در روز سه‌شنبه، به قیمت ۳۲ هزار و ۷۵۰ تومان رسید که به نسبت دوشنبه ۴۸۰ تومان معادل ۵/ ۱ درصد افزایش را ثبت کرد. از روند معاملات به نظر می‌رسد با افزایش تقاضا در بین معامله‌گران، در سمت عرضه، سیاستگذار ارزی فشاری برای کاهش قیمت دلار به کمتر از ۳۲ هزار تومان ندارد. در نتیجه قیمت دلار با افزایش مواجه شده است. از سوی دیگر، قیمت سکه نیز در روز سه‌شنبه روند صعودی خود را ادامه داد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید.

رشد ۵/ ۱ درصدی قیمت دلار در یک روز

روند قیمتی دلار نشان می‌دهد که از ابتدای روز که معاملات نقدی رقم خورده، در محدوده ۳۲ هزار و ۵۳۰ تومان تا ۳۲ هزار و ۵۵۰ تومان نوسان داشت، اما حدود ساعت ۱۱ و ۸ دقیقه روند صعودی قیمت دلار سرعت گرفت و به محدوده ۳۲ هزار و ۶۳۰ تومان رسید. این روند با کمی نوسان در محدوده ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان، مجددا اوج گرفت و تا ساعت ۱۱ و ۲۵ دقیقه به ۳۲ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. در نهایت پرونده قیمت دلار در روز سه‌شنبه با رقم ۳۲ هزار و ۷۵۰ تومان بسته شد که به نسبت دوشنبه ۴۸۰ تومان معادل ۵/ ۱ درصد رشد داشت.

با توجه به الگوی بازارساز در روزهای گذشته پیش‌بینی می‌شد که وقتی عصر روز دوشنبه قیمت‌های پیشنهادی دلار فردایی افزایشی شد، سیاستگذار ارزی در صبح روز سه‌شنبه نرخ را با عرضه بیشتر پایین بیاورد، اما قیمت دلار در مدار صعودی که از روز دوشنبه شروع شده بود، در روز سه‌شنبه نیز روی همان مدار ادامه مسیر داد. حال این سوال پیش می‌آید که چرا سیاستگذار از صبح تزریق انجام نداده است. یک دلیل آن می‌تواند برای مدیریت بازار توسط بازار‌ساز باشد که عجله‌ای برای کاهش نرخ دلار در کانال‌های پایین‌تر از ۳۲ هزار تومان ندارد. از سوی دیگر روند بازار نشانه‌های افزایش تقاضا را بروز داده است. به این ترتیب حرکت کاهشی که از چند روز پیش شروع شده بود تغییر کرد و مجددا به مسیر افزایشی برگشت. برخی از معامله‌گران معتقدند قیمت ۳۲ هزار و ۸۰۰ تومان یک مرز مقاومتی مهم به حساب می‌آید و در صورت رد شدن این مرز، قیمت دلار به کانال ۳۳ هزار تومان ورود خواهد کرد.

درهم ؛ قطب‌نمای دلار

بسیاری از معامله‌گران برای اینکه ارزش دلار را محاسبه کنند، به تغییرات قیمت درهم نگاه می‌کنند. اگر روند افزایشی داشته باشد، پیش‌بینی می‌کنند که قیمت دلار تهران نیز افزایشی خواهد بود. در روز سه‌شنبه آخرین قیمت خرید هر درهم ۹۰۹۰ تومان بوده که به نسبت روز دوشنبه صعودی بوده است و در نتیجه به معامله‌گران سیگنال افزایشی شدن قیمت دلار را در تهران می‌دهد. محاسبات نشان می‌دهد که قیمت دلار بر مبنای درهم بیش از ۳۳ هزار تومان است.

افزایش۱۳۰ هزار تومانی قیمت سکه

قیمت سکه در روز سه‌شنبه با افزایش ۱۳۰ هزار تومان به نسبت دوشنبه به حدود ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید که رشد کمتر از یک درصدی (۹/ ۰ درصدی) در یک روز را رقم زده است. از آنجا‌ که قیمت سکه متاثر از قیمت اونس طلا و دلار است، با وجود درجا زدن قیمت اونس طلا به نسبت دوشنبه، به دلیل صعودی بودن نرخ دلار، قیمت سکه افزایشی شده است.

قیمت نیم‌سکه نیز در سه‌شنبه به قیمت ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد و ربع‌سکه نیز به نرخ ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. در میان سکه‌های تمام، نیم‌سکه و ربع‌سکه، ربع‌سکه از حباب بیشتری برخوردار است. به‌طوری که ارزش واقعی ربع‌سکه حدود ۳ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان محاسبه می‌شود که حدود یک میلیون و ۹۷۰ هزار تومان را حباب رقم می‌زند. به عبارت دیگر قیمت ربع سکه حدود ۶۱ درصد بیش از قیمت واقعی آن است. قیمت واقعی سکه از فرمول ضریب وزن خالص سکه (عیار ۹۰۰) در قیمت هر گرم طلا به علاوه کارمزد ضرب سکه به دست می‌آید و تفاوت قیمت بازار سکه با قیمتی که با فرمول بالا به دست می‌آید، مقدار حباب سکه را مشخص می‌کند.


با تشکر از دنیای اقتصادگروه گردآوری خبر ؛ پایگاه اطلاع رسانی اخبار طلا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.